Tel.: 860010009

Adresas: Rinktinės 48B

Ką tik atsikraustėte? Išsamus gidas, kaip deklaruoti gyvenamąją vietą Lietuvoje

Sugrįžote iš užsienio į Lietuvą? O gal kraustotės į naujus namus? Gyvenimo pradžia naujoje vietoje yra kupina staigmenų, naujovių ir įdomybių. Tačiau galiausiai Jums teks susidurti su administraciniais procesais, kurie ne visuomet atneša daug džiaugsmo.

Vienas jų – gyvenamosios vietos deklaravimas. Nors Lietuvos piliečiams šis procesas yra gan paprastas, nemaža dalis žmonių susiduria su sunkumais ir klausimais. Deklaruoti gyvenamąją vietą Lietuvoje būtina visiems šalyje nuolatos gyvenantiems žmonėms, kitaip Jums gali būti taikomos baudos ir Jūs prarandate galimybę pasinaudoti tam tikromis privilegijomis. Šį straipsnį parengėme būtent tam, kad sužinotumėte, kaip deklaruoti gyvenamąją vietą Lietuvoje, kokie to privalumai ir galimos bausmės, nedeklaravus naujos gyvenamosios vietos.

Kodėl turėtumėte deklaruoti gyvenamąją vietą?

Gyvenamąją vietą privalo deklaruoti visi asmenys, gyvenantys Lietuvoje, per vieną mėnesį nuo gyvenamosios vietos pakeitimo arba atvykimo gyventi į šalį.

Gyvenamąją vietą būtina deklaruoti, nes kitaip Jūs galite prarasti galimybę pasinaudoti visomis privilegijomis ir paslaugomis. Taip pat verta nepamiršti, jog nepateikus gyvenamosios vietos deklaravimo pažymos per vieną mėnesį arba pateikus neteisingą ar melagingą informaciją, Jums gali grėsti baudos.

Kitos priežastys, kodėl turėtumėte deklaruoti gyvenamąją vietą:

  • Jūsų nepasieks laiškai, siuntos ir kita svarbi informacija (susijusi su pensijomis, pensininko pažymėjimais, išmokomis, kaimyninių teritorijų statybos planais ir kt.).
  • Nutikus nelaimei, medikai ir ugniagesiai gali užtrukti ieškodami nelaimės vietos.
  • Jūsų nepasieks svarbūs kitų institucijų (teismų, antstolių, policijos ir kt.) laiškai.

Kokie privalumai deklaravus gyvenamąją vietą?

Dažnai pasitaiko, jog žmonės, persikėlę į naujus namus, neskuba pakeisti gyvenamosios vietos deklaracijos ar ją palieka giminaičių namuose. Ypatingai, jei nuomojatės būstą ir planuojate dabartinėje vietoje gyventi laikinai. Tačiau nedeklaravę naujos gyvenamosios vietos, Jūs prarandate daug privilegijų ir gyvenimą lengvinančių sąlygų, kaip galimybę: 

  • Gauti pasiūlymus vaikų darželiams ir mokykloms;
  • Užsiregistruoti vietos gydymo įstaigose ir gauti privalomąjį sveikatos draudimą;
  • Balsuoti;
  • Gauti socialines išmokas, lengvatas ir pan.

Kas privalo deklaruoti gyvenamąją vietą?

Gyvenamasis rajonas Vilniuje

Gyvenamąją vietą deklaruoti privalo visi nuolatiniai Lietuvos gyventojai. Nuolatinis Lietuvos gyventojas skaitosi pilietis ar leidimą Lietuvoje gyventi turintis užsienio pilietis, Lietuvoje gyvenantis ilgiau nei 180 dienų per metus. Tačiau net ir nuolatos gyvenant Lietuvoje, Jums gali tekti susidurti su gyvenamosios vietos keitimu. Todėl ją deklaruoti turite:

  • Jei persikraustėte į naujus namus;
  • Atsikėlėte gyventi į Lietuvą iš užsienio;
  • Gimus vaikui.

Kaip deklaruoti gyvenamąją vietą Lietuvoje?

Gera žinia ta, jog gyvenamąją vietą deklaruoti Lietuvoje yra paprasta. Jei esate Lietuvos pilietis tai padaryti galite tiesiog internetu arba artimiausioje seniūnijoje ar savivaldybėje. Žemiau pateikiame daugiau informacijos apie privalomus dokumentus, kaip rasti gyvenamąją vietą ir kaip ją deklaruoti be problemų.

Pasiruoškite dokumentus

Lietuvos piliečiams reikia pateikti:

  • Gyvenamosios vietos deklaravimo pažymą.
  • Lietuvos Respublikos piliečio pasą arba asmens tapatybės kortelę.
  • Gimimo liudijimą ar gimimo akto išrašą, kai deklaruojama nepilnamečio Lietuvos Respublikos piliečio gyvenamoji vieta.
  • Globą ar atstovavimą patvirtinančius dokumentus.
  • Dokumentus, patvirtinančius nuosavybės ar kitokio teisėto valdymo, naudojimo ar disponavimo teisę į patalpą ar pastatą, kuriame gyvenate.
  • Atskirą gyvenamosios patalpos savininko arba bendraturčių sutikimą, kad galite gyventi jiems priklausančiame būste.
  • Dokumentus, patvirtinančius teisę apsigyventi naujoje vietoje – nuomos ar panaudos sutartis.

Užsienio piliečiams reikalingi dokumentai:

  • Visi prieš tai išvardinti dokumentai
  • Europos Sąjungos valstybės narės piliečio ar Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybės narės piliečio pasas arba asmens tapatybės kortelė. 
  • Dokumentas, patvirtinantis, kad turite teisę gyventi Lietuvos Respublikoje.
  • Leidimas laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje, Lietuvos Respublikos ilgalaikio gyventojo leidimas gyventi Europos Sąjungoje, Sąjungos piliečio šeimos nario leidimo laikinai gyventi šalyje kortelė ar Sąjungos piliečio šeimos nario leidimo gyventi šalyje kortelė.

Kur galiu gyvenamąją vietą deklaruoti Lietuvoje?

Jei keliatės į savo nuosavą naują būstą, gyvenamosios vietos deklaravimas yra gan paprastas. Kaip jau minėjome, Jums papildomai reikia turėti tik nuosavybę patvirtinančius dokumentus. Tačiau gyvenamąją vietą galite sėkmingai deklaruoti ir nuomojamame būste.

Deklaruojant gyvenamąją vietą nuomojamame būste, privalote gauti būsto savininko sutikimą ir taip pat pateikti nuomos sutartį arba panaudos sutartis (sąskaitas už komunalinius mokesčius, internetą ir pan.). Gyvenamosios vietos deklaracija yra automatiškai nutraukiama, pasibaigus nuomos sutarčiai, bet ją galite vėl pratęsti.

Ką daryti, jei neturiu, kur deklaruoti gyvenamosios vietos?

Jei laikinai neturite gyvenamosios vietos ar neturite galimybės jos deklaruoti, Jūs galite kreiptis į savo miesto seniūniją. Ji Jus įtrauks į gyvenamosios vietos deklaracijos neturinčių asmenų sąrašą.

Kaip deklaruoti gyvenamąją vietą kitos paskirties patalpose

Jei turite įrengtas patalpas, turinčias atskirą adresą, jose galite registruoti savo gyvenamąją vietą. Tačiau patalpos turi suteikti galimybę jose gyventi, pavyzdžiui, Jūs negalite prisiregistruoti prie negyvenamo žemės sklypo, net jei ir jis turi priskirtą adresą.

Gyvenamosios vietos deklaravimas Vilniuje ir kur kreiptis dėl gyvenamosios vietos deklaravimo?

Gedimino prospektas, Vilniuje

Lietuvos piliečiai gyvenamąją vietą gali paprasčiausiai ir greičiausiai deklaruoti internetu per Elektroninius valdžios vartus. Juose Jūsų tapatybė jau yra patvirtinta, Jums tereikia pateikti gyvenamosios vietos deklaravimo pažymą kartu su būsto nuosavybės įrodymu arba būsto savininko sutikimu, kad norite deklaruoti gyvenamąją vietą. Prašymo patvirtinimas vyksta realiuoju laiku arba gavus savininko patvirtinimą.

Vilniuje deklaruoti gyvenamąją vietą galite artimiausioje seniūnijoje arba Vilniaus miesto savivaldybėje. 

Užsienio piliečiai deklaruoti gyvenamosios vietos internetu negali. Jie pirmiausiai turi gauti leidimą gyventi Lietuvoje, Migracijos departamente. Tuomet užsieniečiai gali kreiptis į artimiausią seniūniją ar savivaldybę. Tačiau kuomet pateikiate prašymą Migracijos departamente dėl leidimo gyventi Lietuvoje, Migracijos departamentas tuo pačiu gali paruošti ir gyvenamosios vietos deklaraciją.

Patarimai, kaip palengvinti gyvenamosios vietos keitimą

Gyvenamosios vietos keitimas ir deklaravimas, persikėlus į naujus namus yra tik maža viso proceso dalis. Persikraustymas net į šalimais esantį būstą gali sukelti nemažai sumaišties ir streso. Todėl pateikiame kelis patarimus, kaip šį laikotarpį pereiti lengviau.

Pasiruoškite iš anksto

Jei planuojate keltis gyventi į Lietuvą ar keisti gyvenamą vietą, iš anksto pasiruoškite: susidarykite reikiamų dokumentų sąrašą, raskite gyvenamą vietą, jei būstą nuomojatės, susitarkite su būsto savininku, kad šis suteiktų Jums galimybę deklaruoti gyvenamąją vietą. Kuomet turėsite visus reikiamus dokumentus ir persikraustymo planą, atėjus laikui viską pasiruošite greičiau ir be streso.

Susipažinkite su nauja vieta

Net jei ir keliatės gyventi tik į naują rajoną savo gimtajame mieste, verta pasidomėti ir sužinoti, kur yra artimiausios parduotuvės, poliklinika, viešojo transporto stotelės, darželiai ir mokyklos. Taip galėsite patogiau planuoti savo laiką ir susikurti naujus įpročius ir atrasti būtiniausias įstaigas arčiau savęs.

Daiktus saugiai palikite daiktų saugykloje

Persikėlimas į naujus namus suteikia daug džiaugsmo, iki kol neprireikia pernešti sunkių dėžių, bandyti prasiskinti kelią tarp išsimėčiusių daiktų ar rasti vietos seniems baldams naujame būste. 

Dar prieš persikeldami į naujus namus, turimus daiktus galite saugiai palikti SPACE24 daiktų saugykloje. Mes esame įsikūrę Vilniuje ir laukiame Jūsų visomis savaitės dienomis. Mes siūlome daugiau nei 800 įvairaus dydžio sandėliukų, todėl tikrai rasite Jums tinkamas patalpas. Jūs galite saugoti vos kelias dėžes ar didelius baldus ir buitinę techniką. Visos mūsų patalpos yra nuolatos saugomos ir prižiūrimos, todėl Jums nereikia jaudintis dėl papildomos apsaugos.

Jei norite palengvinti persikėlimą Vilniuje, užsukite į mūsų biurą Rinktinės g. 48B arba mūsų tinklalapį ir atraskite sandėliuką savo turtui. Mes išklausysime Jūsų poreikius ir sudarysime individualų kainos pasiūlymą, sukurtą tik Jums. Užsukite!

860010009
Rinktinės 48B, Vilnius

860010009
Rinktinės 48B, Vilnius

860010009
Rinktinės 48B, Vilnius

Gauti pasiūlymą vienu žingsniu